hodowla kotów rasowych

Kot, bez względu na rasę jest niezwykle wdzięcznym zwierzęciem. Często mylnie twierdzi się, że koty potrzebują zdecydowanie mniej uwagi i poświęcenia niż psy. Stwierdzenie to jest niezwykle błędne. Koty, zwłaszcza rasowe bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Zależy im na kontakcie z nimi, wymagają zabaw i opieki. Nie ma co prawda obowiązku wyprowadzania kota na spacery, gdyż świetnie aklimatyzują się w każdym otoczeniu. Jest to zdecydowany plus dla zabieganych miłośników zwierząt domowych. Niemniej jednak należy okazywać uczucie swojemu pupilowi i dobrze zadbać o jego przestrzeń.

Przede wszystkim – kuweta!

Decydując się na zakup rasowego kota należy pomyśleć o wygospodarowaniu w mieszkaniu specjalnego kącika przeznaczonego tylko dla niego. Kocią strefę warto wyposażyć w miękkie poduszki zapewniające wygodny sen domowemu pupilowi. W kocim zaciszu powinien znaleźć się również drapak, w którym kot swobodnie mógłby pozostawić zapach, oznaczyć teren jako swój i spokojnie go obserwować. Drapak dobrze jest ustawić obok krzesła czy regału, po którym pupil mógłby się na niego bezpiecznie wdrapać. Przy większej hodowli, nie należy zapominać, że każdy kot powinien mieć swój własny drapak.

Kocia strefa!

Twierdzi się, że ilość kuwet w domu czy mieszkaniu powinna być o jeden większa od liczby kotów. Zdarzają się przypadki, w których domowe zwierzaki radzą sobie z jedną kuwetą. Jest to niejako spowodowane przymusem i często powoduje u rasowych kotów dyskomfort psychiczny. Jeżeli mieszkanie jest duże, a dom dwu czy trzy piętrowy, warto zadbać o kuwetę na każdym piętrze. Takie rozwiązanie zapewni kotkowi wygodę, a on sam zostanie uchroniony przed wszelkiego rodzaju schorzeniami na podłożu fizycznym.

Odpowiednia aranżacja domu

Rasowe koty nie cierpią śliskich nawierzchni. Przy aranżacji domu w miejscach przebywania kota lepiej zrezygnować ze śliskich płytek oraz wykładzin. Podłogi tego typu wpływają bardzo niekorzystnie na kocie stawy, a w szczególności na stawy kolanowe i biodrowe. Sprzyja to stale rozjeżdżającym się łapom. Nie trzeba jednak od razu zmieniać wyposażenia mieszkania. Wystarczy w „kocich” pomieszczeniach położyć na podłogach dywany, które zmniejszą śliskość podłoża.