niemowlak z misiem zabawką

To, że zabawki wpływają na rozwój naszej pociechy jest oczywiste. Zabawki mogą rozwijać zmysły naszego dziecka i kształtować jego umiejętności i wyobraźnię. Należy pamiętać że rozwój dziecka przebiega etapami, więc warto wybrać zabawki w taki sposób by wspomagały one rozwijane w danym okresie umiejętności. Warto też przede wszystkim pamiętać, że zabawka nie musi być droga i powinna podobać się naszemu dziecku.

Jak dobierać zabawki do wieku dziecka?

Miesięczne dziecko nie rozpoznaje kolorów i widzi na odległość maksymalnie 30 centymetrów. Rozpoznaje za to zapach i głos swojej mamy, a uspokajają je niskie dźwięki. W tym wieku ważniejsza od zabawek jest obecność matki, przytulanie, kołysanie czy głaskanie.

Dla dwumiesięcznego bobasa najlepsze będą przyrządy gimnastyczne, które rozwijają jego umiejętności wzrokowe, słuchowe i motoryczne. Takie dziecko wodzi wzrokiem za zabawką, uderza, kopie i próbuje łapać przedmioty wiszące nad nim.

Gdy dziecko ma już 3 miesiące zaczyna skupiać uwagę na twarzach, widzi już jeden przedmiot obojgiem oczu i zaczyna widzieć w trzech wymiarach, a także podążają za dźwiękiem. Świetną zabawką dla takiego dziecka będą grzechotki, które może ono już przytrzymać i potrząsnąć.

Gdy dziecko ma 5 miesięcy zaczyna badać wszystko ustami, a także żywo reaguje na swoje odbicie w lustrze. Można mu dodać do kolekcji zabawek grzechotki grające.

Sześciomiesięczne dzieci czasami już samodzielnie siedzą i pełzają na brzuchu. Zaczynają mu też ząbkować, więc warto zainwestować w gryzak. Poza nim świetną zabawką będzie piramida z kółek lub ruszające się zabawki, które będzie próbowało złapać. Gdy jednak nie możemy się zdecydować, najlepszym wyborem będzie laleczka taka jak tutaj: https://www.miskababy.pl/kat/lalki/metoo/ Takie laleczki nadają się dla dzieci w każdym wieku, gdyż są mięciutkie i wykonane w 100% z bezpiecznych materiałów. Lala Metoo będzie towarzyszyła naszemu niemowlakowi podczas zasypiania, oraz przy różnych zabawach pobudzających jego wyobraźnię. Nawet gdy nasz bobas pobrudzi lalę, nie ma z tym problemu, bo możemy ją wsadzić do prania i będzie wyglądała jak nowa.

Dla dziecka, które ma 8 miesięcy idealnymi zabawkami będą te polegające na dopasowaniu kształtów co wspomoże zdolności rozwijania problemów. Warto też zainteresować się zabawkami reagującymi na zachowania lub tymi, które wspomagają naukę raczkowania.

Gdy dziecko ma dziewięć miesięcy naśladuje już inne osoby, potrafi sobie wyznaczyć cel i starać się go osiągnąć. Dla takiego dziecka idealne będą zabawki rozwijające zdolność mówienia.

Gdy dziecko ma dziesięć miesięcy będzie naśladować dźwięki zwierząt lub zaczynać wypowiadać pierwsze słowa. Zaczyna też często przygodę z chodzeniem. Warto więc ją wspomóc chodakami.

Roczne dziecko zaczyna sporo rozumieć i będzie nas naśladować, warto więc zainwestować w zabawkowe odpowiedniki takich rzeczy jak telefon, narzędzia czy instrumenty dla dzieci.

Należy jednak pamiętać, że dzieci mają swoje tempo rozwoju, a także upodobania, więc nie każde dziecko będzie chętnie bawić się piramidką czy organami. Dlatego warto przy zakupach pamiętać o indywidualności naszej pociechy.