piękny niebiesokooki kot syjamski

Pierwsze opisy kota syjamskiego pochodzą z XIV w. Ten wywodzący się z Azji zwierzak, do Europy dotarł końcem XIX w. Początkowo hodowla szła bardzo ciężko, jednak w końcu udało się nad nią zapanować. Obecny, europejski gatunek kota syjamskiego wywodzi się z hodowli z Wielkiej Brytanii. Cechuje się długowiecznością oraz gracją i elegancją.
Charakterystyczna cechą kota syjamskiego jest jego głowa, która nazywana jest popularnie „twarzą kuny”.

Koci charakter

Koty syjamskie są bardzo żywiołowe i aktywne. Nie przepadają za samotnością i uwielbiają kontakt z człowiekiem. Właściciel powinien zapewniać im dużą ilość rozrywek i aktywności. Syjamy są bardzo podatne na naukę różnego rodzaju sztuczek, można więc wyszkolić go tak, by przychodził na zawołanie czy przynosił przedmioty.
Ze względu na swoje nastawienie, syjamy są świetnymi towarzyszami dla osób, które przesiadują większość czasu w domu. Nie nadają się natomiast dla osób chorych i starszych, gdyż ich nadmierna aktywność mogłaby negatywnie odbić się na zdrowiu takiego człowieka. Bardzo lubi dzieci, dla których może okazać się najlepszym towarzyszem zabaw.
Jeśli właściciel nie będzie poświęcał mu odpowiedniej ilości uwagi, może okazać się złośliwy. Z tego powodu najlepiej jest, jeśli ktoś cały czas przebywa w zasięgu wzroku kociaka.
Koty syjamskie są niezwykle ciekawskie i odważne. Dobrze czują się w obecności innego kota lub psa, ale ze względu na swój dominujący charakter to on będzie rządził w takiej „bandzie”.

Jak zadbać o kota syjamskiego?

Większość syjamów ma ogromny apetyt, ciężko jest więc utrzymać kotu odpowiednią wagę, gdyż ciągle domaga się on jedzenia. Powinny być karmione specjalną, niskokaloryczną karmą.
Do właściwej pielęgnacji kota syjamskiego wystarczy grzebień i włosiana szczotka. Za pomocą grzebienia należy wyczesać martwe włosy, szczotką usuwamy z futerka kurz, a za pomocą szmatki wygładzamy zmierzwione futro. Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu. Koniecznie trzeba także pamiętać o regularnym sprawdzaniu uszu i przycinaniu pazurów.